Seboreik Dermatit Belirtileri ve En Hızlı Tedavisi

seboreik dermatit

Sayın ziyaretçimiz, bu makalemizin içerisinde saçta yağlı egzama olarak da bilinen seboreik dermatit hastalığı hakkında merak ettiğiniz bir çok konuyu ele alacağız. Aynı zamanda seboreik dermatit tedavisinde en hızlı çözüm olan şampuanlar hakkında da bilgi vereceğiz.

Yazımızı okumadan direkt olarak tedaviye yönelik bilgi almak isterseniz seboreik dermatit şampuanı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Seboreik dermatit nedir ?

Seboreik dermatit, yağlı cilt zemininde gelişip, kızarıklık, kabuklanma ve pullanma ile de devam eden kaşıntılı bir hastalıktır. Toplumun %5 gibi büyük bir bölümünde en sık görülen cilt rahatsızlıklarının başında gelmektedir.

Vücudun yağlı bölgelerinde meydana gelen hastalık, kıl köklerinin yoğun olduğu bölgeleri oldukça sever ve hızla çoğalmaya başlar. Yaş fark etmeksizin her yaşta çeşitli bölgelerde görülebilir. Bazen tüm bölgeyi kaplayabileceği gibi, bazen de sadece saçlı deride, burun kenarlarında, yüzde ve gövde bölümünde görülebilir.

Seboreik dermatit belirtileri nelerdir ?

Seboreik dermatit her kişide farklı şekilde belirtiler gösterebilir. En çok karşılaşılan belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kıl köklerinin yoğun olduğu (saç, sakal, bıyık, kaş, göğüs arası) bölgelerde kepeklenme,
 • Saç derisinde, koltuk altında, göğüs bölgesinde, burun kenarlarında, kulak arkasında, yüzde sarı ile beyaz arası bir kabuklanma ve dökülme,
 • Cildin bazı bölümlerinde kızarıklık görülmesi,
 • Yavaş başlayıp artan kaşıntının oluşması yağlı egzamanın en sık görülen belirtileridir.

Kepeklenme ufak beyaz deri kalıntılarının kıl kökü olan bölgelerde görülmesi ise oluşur. Seboreik dermatit kepeklenme ile başlar ve ilerleyen dönemlerde, kalın sarı kabuklanma ile devam edip cilt üzerinde yoğun tabakalar oluşturabilir.

Belirtileri en sık kimlerde görülür ?

En çok yağlı cilt yapısına yatkın olan ve açık tenli kişilerde karşılaşılan seboreik dermatit, çocukluk dönemlerinde 3 aylık dönemlerde başlayıp 1 yaşına geldiği zaman gerilemektedir. Yetişkinlerde ise ergenlik döneminde başlayıp, her yaş grubunda görülebilmektedir. Oransal olarak baktığımız zaman erkeklerde kadınlara göre daha sık görülmektedir.

En çok görüldüğü bölgeler nelerdir ?

Seboreik dermatit bebeklerde genellikle saç derisinde konak şeklinde görülür. Vücutlarında ise kol, dirsek, diz ve boyun bölgelerinde görülebilir.

seboreik dermatit görülen vücudumuzun yerleri

Yetişkinlerde ise en sık görülen yerler şu şekildedir:

 • Saç derisi,
 • Alın bölgesi,
 • Kaş ve kirpik bölgesinde,
 • Burun kenarları,
 • Sakal ve bıyık bölgesi,
 • Kulak arkası,
 • Boyunun yan bölgeleri,
 • Genital bölge,
 • Koltuk altı bölgeleri,
 • Kulak içerisinde,
 • Göğüs ortası ve altı bölgesinde,
 • Kasık bölgesinde görülebilmektedir.

Seboreik dermatit neden olur?

Seboreik dermatit hastalığının altında yatan kesin nedenler maalesef henüz belirlenebilmiş değildir. Hastalar incelendiği zaman sıkça görülen ortak sebepler şu şekilde sıralanabilir :

 • Aşırı stres ve kaygı,
 • Uzun süren yorgunluklar,
 • Depresyon dönemleri,
 • Basınç değişimleri,
 • Mevsim geçişleri,
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri,
 • Genetik faktörler,
 • Uyku düzeni bozukluğu,
 • Biotin, çinko, B6 vitamin eksikliği,
 • Sentetik kumaşlı giysiler ve giysilerin oluşturduğu sürtünme,
 • Alerjen olabilen kıyafetler,
 • Beslenme şekli bozukluğu,
 • Gıda alerjisi,
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması,
 • Menapoz dönemi,
 • Kalp krizi gibi ağır tıbbi travmalar,
 • Psikiyatrik ve nörolojik rahatsızlıklar,
 • Alkollü ve mayalı içecek tüketimi
 • Yağlı cilt yapısı,
 • Cilt hijyenine yeteri kadar önem vermeme,
 • Aşırı terleme.

Seboreik Dermatit Tedavisi

Yazımızın içerisinde bahsedeceğimiz tedavi yöntemlerinden önce kişilere mutlaka uzman cildiye doktorları tarafından seboreik dermatit tanısının konulmuş olması gerekir.

Bebeklerde görülen seboreik genellikle zararsız olup basit tetkikler uygulanarak zamanla geçmektedir. Konakların çoğaldığı dönemlerde bebe yağı uygulamasından sonra şampuan kullanılması konakların kaybolmasında yeterli olabilmektedir. Konakların artması durumunda ise zeytinyağı ile saç derisi masajı yapılması yeterli olabilir. Ciddi seyreden bebek egzamalarında ufak dozda kortizon içeren kremler tercih edilebilir. Kortizon içeren krem veya şampuan kullanımı için mutlaka doktor onayı alınmalı ve doktor takibinde maksimum 1 hafta kullanılmalıdır. Ebeveynler kendi tercihlerine göre kortizon içerikli ürünleri çocuklarında kesinlikle kullanmamalıdırlar.

seboreik dermatit tedavisi

Yetişkinlerde görülen seboreik dermatitin tedavisinde ilk aşama olarak ya bezelerinin meydana getirdiği salgı kontrol altına alınmalıdır. Salgılar kontrol altına alındıktan sonra, egzamaya sebep olan mantarların üremesi durdurulmalı ve deriyi güçlendirmek gerekmektedir.

Seboreik dermatit yenileyebilen bir hastalıktır. Hastalarımızın kendini bu duruma kabullendirmeleri gerekmektedir. Doğru tanı ve tedavi uygulandığı taktirde yok olan yağlı saç derisi egzaması, tekrarladığı dönemlerde de erkenden tedaviye başlanıldığı taktirde, çoğalmadan kısa süre içerisinde yok edilmesi mümkündür.

Seboreik dermatit tedavilerinde mümkün olduğunca kortizon içerikli şampuan ve kremlerden uzak durulmalıdır. Tek kür de maksimum 1 hafta kullanımına müsade edilen kortizon içerikli ürünlerin uzun süreki kullanımında ciddi yan etkileri olduğu bilinmektedir. Kortizon içerikli ürünlerin uzun vade kullanımda doğabilecek yan etkileri yeni bir yazımızda kaleme alıp buradan da paylaşacağız.

Seboreik Dermatit Tedavisinde Kullanılan Şampuan

seboreik dermatit şampuan

Seboreik dermatit tedavisinde kortizonlu ilaçlar yerine zararı ve kullanım süre sınırlaması olmayan climbazol içerikli ürünler tercih edilebilir. Bunlardan bir tanesi de climbazol içeren seboreik dermatit şampuanı olan QL Egzama Karşıtı Şampuan’dır.

QL Seboreik Dermatit Şampuanı, yağlı saç derisi egzaması oluşumuna sebep olan zararlı mantarların üremesini baskılayarak, derinin sebum yani yağ salgısını normale çevirmesinde yardımcı olmaktadır. İlk kullanımdan itibaren saç derisinde oluşan kaşıntıyı yok etmeye yarayan QL Seboreik Dermatit Şampuanı, ilk 15 gün içerisinde de yağlı egzamadan kurtulmaya yaramaktadır. İçerisinde barındırdığı ve egzamaya karşı dünyada son zamanlarda çok meşhur olan climbazol etken maddesi ile birlikte, 26 tane içeriği ile günlük kullanıma da uygundur.

Tavsiye etmiş olduğumuz şampuan ile kesin bir çözüme ulaşsanız biledaha önceden de belirttiğimiz gibi, yağlı saç egzaması yenileyebilen bir hastalıktır. Kafa derisinde hafif kaşıntı veya küçük kepeklenmeler başladığı anda yeniden QL Egzama Şampuanı kullanılmaya başlanırsa, ilerlemeden kısa süre içerisinde çözüm elde edilecektir.

Seboreik dermatitin bitkisel tedavisinde kullanabileceğiniz kortizonsuz QL Şampuanı sipariş vermek veya daha fazla bilgi almak için egzama şampuanı satın al sayfasını ziyaret edebilir veya 0537 382 70 22 telefon numaralı ecza deposu ile iletişime geçebilir kapıda ödeme yapabilirsiniz. 2021 yılı itibariyle tedavi için gerekli olan climbazol içerikli şampuan fiyatı 99 TL, 2 kutusu ise 149 TL’dir. Ücretsiz kargo ve kapıda ödeme olarak satın alabileceğinizi hatırlatmakta fayda var.

Seboreik Dermatit ve Beslenme İlişkisi

Beslenme şekli ile seboreik dermatit arasında nasıl bir ilişki olduğunu aşağıdaki video içerisinde Dr. Hamid Aydın açıklamıştır. Videoyu mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Sıkça Sorulan Soruların Cevapları

Tedavi edilmesi mümkün müdür ?

Kesinlikle evet. Doğru tanı, doğru yöntem ve ürün ile seboreik dermatit tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Tedavide hangi şampuanı tercih etmeliyim ?

Uzmanlarımızın tavsiyesi kortizon içermeyen parabensiz şampuan kullanmanızdan yanadır. Tavsiye ettiğimiz ve en iyi geri dönüş aldığımız şampuan ise climbazol içerikli, QL Egzama Şampuanı’dır.

Geçen yağlı saç egzaması yeniler mi?

Malesef ki evet. Özellikle soğuk havalarda ve stresli zamanlarda kendini yenileyebilir. Fakat belirtiler görülmeye başlandığı an tedaviye başlanıldığında kısa süre içerisinde yeniden geçecektir.

Bulaşıcı bir hastalık mıdır?

Halk tarafından bulaşıcı gibi görülse de bulaşıcı bir hastalık değildir.

Saç dökülmesine sebep olur mu?

Seboreik dermatit tek başına saç dökmesine sebep olur diyemeyiz. Fakat aşırı yağ üretimi neticesinde güçsüzleşen saç kökleri ve fazla kaşımaya bağlı tahriş olan saçlar dökülme eğilimi gösterebilir. İlerlemeden önlenen yağlı saç derisi egzaması ile saç dökülmelerini durdurabilirsiniz.

Kaş ve kirpiklerde görülür mü?

Nadir de olsa kaş ve kirpik bölgelerinde rastlanılmaktadır. Kaşıntı ve döküntü şeklinde görülür. Tedavisi normal saç derisinde olan tedavi ile aynıdır.

Seboreik dermatit ile sedef hastalığı arasındaki fark nedir ?

Her ikisi de cilt rahatsızlığı olduğu için karıştırılmaktadır. Seboreik de görülen döküntüler sarı-beyaz renkli iken, sedefte beyaz-gri renklidir. Sedef 15-30 yaş aralığında sıklıkla görülürken, egzama bebeklikten itibaren her yaşta görülebilir.

Seboreik dermatit nasıl oluşur ?

Kesin olarak sebebi açıklanamasa da, malassezia adı verilen ve faydalı olan bir mantarın kontrolden çıkıp hızla çoğalması neticesinde meydana gelmektedir.

Hamilelik döneminde de görülebilir mi?

Normal zamanlara göre görülme oranı çok az olsa da görülebilmektedir. Rahatsız edici bir durum olmadıktan sonra herhangi bir ilaç kullanılması tavsiye edilmez. Kullanmak zorunda kalan bayanların ise doktorları ile görüşerek hafif içerikli ilaçlar tercih edilebilir.

Seboreik dermatit ile ilgili bir çok bilinmeyeni paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan bütün soruları ve bu hastalık ile ilgili edindiğiniz tecrübelerinizi sayfamızın altında bulunan yorum bölümünden bizlere ve diğer okurlarımıza iletebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Uzman Doktor Mehmet Çalışkan

36 yorum

 1. Daha önce seboreik dermatit için kullanmış olduğum şampuanlardan uzun soluklu bir çözüm elde edememiştim. Kullandığım zaman faydası olsa da bıraktığım da 1-2 hafta içerisinde eski haline dönüyordu. Eczacımın tavsiyesi üzerine kullandığım QL şampuan sayesinde 6 aydır yağlı saç egzamasından kurtuldum ve tekrarlamadı. İnşallah tekrarlamaz da. Ben her duşa girdiğimde mutlaka bir defa QL ile saçlarımı yıkayıp 2-3 dakika kadar bekletiyorum. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlara da bu şekilde uygulamalarını tavsiye ederim.

 2. Eşimin sürekli kullandığı şampuan. Saçları yağlı ve ne zaman şampuan değiştirse, strese girse, dışardan yemek yese seboreik dermatitten kaynaklı kepekleniyor. Seboreik dermatiten kaynaklı kepeklenme sorununuz varsa kesinlikle bu şampuanı deneyin. Zaten konsantre bir ürün çok uzun zaman kullanabiliyorsunuz.

 3. 12 yıldır kafamdaki bu hastalık ile başım beladaydı. Kullanmadığım şampuan kalmadı hatta kortizonlu ine tedavisi bile görmüştüm. Anlık olarak çözüm sağlasa da yılda 3-4 defa tekrarlıyordu. Eczanede tavsiye üzerine kullanmaya başladığım QL Seboreik Dermatit şampuanı ile gerçekten önceki halimden eser kalmadı. Şimdi eczanelerden daha uygun olduğu için bu siteden 5. sipariş verişim. Fakat fiyatı birazcık daha uygun olsa çok daha güzel olur.

 4. Merhaba, şampuanınız çocuklar tarafından da kullanabilir mi? (Kaç yaş üstü kullanabilir?)
  Ayrıca sormak istediğim konu, çocuk ya da yetişkin için ara vermeden sürekli bu şampuanı kullanmamız sağlıklı olur mu? Eczanelerde satılan ilaç nevinde olan ve seboreik dermatit için kullanılan şampuanlar sürekli kullanılmıyor. Teşekkürler.

 5. Doktorum egzama tanısı sonrası aban kortizonlu şampuan veya aktardan defne yaprağı kullanmamı önerdi. Bu sayede internet üzerinde defne yaprağı egzama diye araştırma yaparken şampuanınıza rastladım. Bu şikayet yaklaşık 5 yıldır saçımda ve yüz bölgemde vardı. Deneme amaçlı 1 kutu ql egzama defne yaprağı şampuan siparişi verdim. İlk defa bir üründen memnun kaldım diyebilirim. Bu defa kampanyalı 3 kutu sipariş vereceğim.

 6. Merhaba saçımda kaşlarımda sakalımda kulak arkasında boynumda aşırı kabuklanma ve kaşıntı oluyor her türlü şampuan kullandım defalarca cildiyeye gittim ama kesin bir çözüm bulamadım lütfen bana yardımcı olursanız sevinirim

  • Saç bölgesinde başlayan egzama zamanla kaş, kulak kenarı, burun kenarı ve çene altı bölgesine sirayet edebilmektedir. Bu nedenle bu bölgelerde de aynı şikayetler olabilmektedir. Ql egzama defne yaprağı şampuan denemenizi tavsiye ederim.

 7. Seberoik dermatit rahatsızlığı için kesinlikle tavsiye ediyorum. Bir topluma girince elimi başımdan alamayınca inanılmaz artık utanıyordum. Tamamen kazıttım onlarca şampuan aldım ama fayda etmedi. Çok şükür Allah karşıma ql defne yaprağı şampuanı çıkardı. Kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.