Egzamanın Yeni İlacı Climbazol

Bu bilgilendirme yazımızda, son zamanlarda özellikle egzama tedavisinde kullanılan krem ve şampuanlarda sıkça karşımıza çıkan climbazol hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Makalemizin içerisinde climbazol hakkında detaylı bilgileri aldıktan sonra, saçlı deri egzamalarında kullanabileceğiniz climbazol içeren şampuanlar hakkında da tavsiyelerimize ulaşabilirsiniz.

Climbazol nedir ?

Climbazol, özellikle saç derisinde bulunan mantarların üremesini baskılayarak kısa süre içerisinde kepek ve egzama oluşumunu engellemeye yarayan yeni nesil bir ham maddedir. Daha önce egzama tedavisinde geliştirilmiş olan etken maddeler mantarlar tarafından tanınıp bağışıklık kazanınca etkileri azalmıştır. Climbazol yeni bir seboreik dermatit etken maddesi olduğundan dolayı, mantarlar tarafından tanınamıyor ve mantarların kısa süre içerisinde yok edilebilmesini sağlıyor.

Özellikle egzama şampuanları ve kremler içerisinde kullanılan climbazol, Avrupa ülkelerinde 3 yıldır kullanılsa da, ülkemizde QL Egzama Şampuanı içerisinde kullanılmaya 2021 yılı itibari ile başlanmıştır.

climbazol içeren şampuan

Climbazol ham maddesinin kullanım alanları genellikle, şampuanlar, maskeler, balsamlar, kremler ve ilaçlardır. İçerik oranı olarak ürünlerde bileşimi %0,5-2 civarındadır.

Climbazol kullanım endikasyonları

Mantarların sebep verdiği cilt rahatsızlıkları ile ilgili çok çeşitli endikasyonlar mevcuttur. Climbazol, patojenik bir faktörün neden olduğu; kepek, kaşıntı, yanma, deri dökülmelerini ortadan kaldırmada yardımcı olmaktadır. Ham madde genellikle, mantarın ciltte neden olduğu kepek ve epidermal birikintileri önlemek için kullanılır.

Climbazol içeren şampuanlar mantar enfeksiyonlarını engellemesinin yanında saç büyümesini de tetiklemektedir. Climbazol içeren kremler ise tırnakların yenilenmesinde yardımcı olup, kaşıntı ve kötü kokuların önüne geçebilmektedir.

Climbazol’ün kullanımı için doğrudan kullanıldığı endikasyonlar şunlardır:

 • Tüm kepek çeşitleri,
 • Seboreik dermatit,
 • Tırnak mantarı,
 • Zayıflamış bağışıklık sistemine sahip kişilerde mantar enfeksiyon riskini azaltmada,
 • Sedef hastalığı,
 • Tinea versikolor (pityriasis versikolor),
 • dermatomikoz
 • Trikofitozis.

Climbazol nasıl çalışır ?

Climbazol, mantar zarlarının lipid bileşimini etkileyerek ve ergosterol biyosentez sürecini yavaşlatarak elde edilir. Mantar enfeksiyonlarında oldukça sık tercih edilmesinin nedeni, cildin doğal sağlıklı mikroflorasını bozmadan kepekleri ortadan kaldırabilmesidir. Climbazol içeren ürünler, cilt durumunu normalleştirmeye, cildin kaşıntı ve soyulmalarının da önüne geçebilmektedir. Ayrıca yağ bezelerinin aşırı salgılanmasının da önüne geçebilmektedir.

Climbazol yan etkileri

Avrupa SSCP’de yapılan inceleme sonucunda kozmetik ürünlerde belirli miktarın altında kullanıldığı taktirde, climbazol ham maddesinin herhangi bir yan etkisinin olmayacağı açıklanmıştır.

Maksimum %2,0 konsantrasyonuna kadar durulanan saç kozmetiklerinde climbazol kullanımı tüketicinin sağlığı için bir risk oluşturmaz.’

Okokon, EO, Verbeek, JH, Ruotsalainen, JH, Ojo, OA ve Bakhoya, VN (2015).  Seboreik dermatit için topikal antifungaller. Cochrane Kütüphanesi.

Ayrıca SCCP tarafından yapılan araştırma sonuçlarında da climbazol kullanımı sonucunda, cilt hassaslaştırdığına, gözü tahriş ettiğine veya toksisiteye neden olduğuna dair hiçbir kanıta rastlanmamıştır.

Climbazol içeren şampuanlar

Seboreik dermatit, egzama, kepek gibi problemlerde daha önce sıkça kullanılan kortizon içeren şampuanlarda büyük yan etkiler görüldüğünden dolayı, bu rahatsızlıklarda artık climbazol içeren şampuanlar tercih edilmektedir. Örneğin kortizon içeren şampuanlar maksimum haftada 1 defa kullanılabilirken, climbazol içeren şampuanlar her gün kullanmaya da uygundur.

Yan etki barındırmadığından dolayı climbazol içeren şampuanları kepek, egzama, seboreik dermatit gibi rahatsızlıklarda gönül rahatlığı içerisinde kullanabilirsiniz.

Yurt dışında büyük şampuan markalarının hemen hemene tamamının şampuanlarında kullanmaya başladığı climbazol, Türkiye’de de QL (quality life) firması tarafından geliştirilen şampuanda da kullanılmaya başlandı.

Egzama ve seboreik dermatit tedavisinde kullanabileceğiniz en iyi climbazol içeren şampuanlara şunları örnek verebiliriz:

 • QL Kepek ve Egzama Şampuanı

QL, Türkiye’de de satılan climbazol içeren en iyi kepek ve egzama şampuanıdır. Hafif, orta ve ileri derecede seboreik dermatit tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar veren harika bir seçenektir. Climbazol etken maddesinin yanında, defne yaprağı, keratin, b3 vitamini gibi 27 farklı zengin içeriği ile günlük saç bakımı için de uygundur.

ql climbazol içeren egzama ve seboreik dermatit şampuanı

Medikal şampuanların içerisinde var olan kükürt ve pas kokusu QL şampuanda tamamen yok edilip hoş bir koku barındırmaktadır.

Üretici firmanın koşulsuz iade garantisi ile pazarladığı QL şampuanın fiyatı 99 TL’dir. Ayrıca 2.üründe %50 indirim, kapıda ödeme ve ücretsiz kargo gibi de kampanyalar mevcuttur. QL Egzama şampuanını satın almak için buraya tıklayıp kapıda ödeme yapabilirsiniz. Dilerseniz de Hepsiburada sitesinden de egzama şampuanı linkinden kredi kartınız ile satın alabilirsiniz.

 • Hegor Climbazole 50 Kepek Önleyici Şampuan
climbazol içeren şampuanlar

Hegor Dermatologie Climbazole 50 kepek önleyici şampuan, saç derisinde bulunan mantar mayalarının popülasyonlarını azaltmak için geliştirilmiştir. Kullanım anında iyi etki gösterebilir fakat alerjen ve tahriş edici diğer içerikler ile oluşturulması, ağır parfüm kokusu bizi hayal kırıklığına uğratıyor. Hassas olmayan bir cilt yapısına sahipseniz tercih edebilirsiniz fakat hassas bir cilt yapısına sahipseniz tercih etmemenizi tavsiye ederiz.

Hergor climbazol içeren şampuanı satın almak isterseniz bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

 • Nyle Naturals Kepek Karşıtı Şampuan
climbazol şampuan

Climbazol içeren bir başka şampuan Nyle Naturals’dır. Hindistan’da üretilen Nyle şampuan ciltte veya saçta egzamalı kepek problemi yaşayanların en çok tercih ettiği şampuanlar arasındadır. İçeriğinde tahriş edici maddeler bulunsa da Hegor kadar olmayan Nyle’yi içeriğindeki tahriş edici maddelere karşı alerjiniz yoksa rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Amazon üzerinden satışta olan Nyle climbazol şampuanı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Climbazol İçeren Şampuan Fiyatları

Ülkemizde döviz kurunun sürekli hareket halinde olması ve climbazol ham maddesinin de yurt dışından ithal edilmesinden kaynaklı olarak climbazol içeren şampuan fiyatları sürekli olarak değişkenlik göstermektedir.

Yazımızı kaleme aldığımız tarih itibariyle içeriğinde %1’den fazla climbazol içeren şampuan fiyatları boyutuna göre 75 – 250 TL aralığında değişkenlik göstermektedir. Bizim tavsiye etmiş olduğumuz QL firmasının climbazol içeren egzama şampuanı fiyatı 99 TL’dir. 400 ML olarak satışa sunulan şampuandan 2 adet almak isterseniz de 2. kutu %50 indirimle 50 TL’ye gelmektedir. Bilgilendirme yapmış olduğumuz fiyatlara kargo, KDV ve kapıda ödeme bedelleri de dahildir.

Yazımızı sonlandırırken, climbazol ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruları, yaşadığınız deneyimleri sayfamızın altında bulunan yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

10 yorum

 1. Tavsiye etmiş olduğunuz climbazol içeren QL egzama şampuanını 1 ay önce kullanmaya başladım. Gerçekten de belirtmiş olduğunuz gibi ilk kullanımda kaşıntılarımı kesti. 15. günde ise seboreik dermatit hastalığından tamamen kurtuldum. Daha önce bir çok şampuan denememe rağmen bu kadar hızlı ve kalıcı çözümü hiçbir üründe sağlayamamıştım. Teşekkür ediyor ve kullanmak isteyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum.

 2. Bunca zamandır kortizon içeren zararlı tedavi yöntemlerini hep boşa denemişim. Hem tekrarlama aralığı sıktı hem de inanılmaz kilo aldırdı. Climbazol seboreik dermatit tedavisinde gerçekten mucize bir çözüm.

 3. Merhaba
  Benim sorunum aşırı dökülme,tüm tetkikleri yaptım vitamin değerlerimde sorun yok,sadece saç derimde çok fazla olmayan kaşıntı ve yağlanma var,Yağlanma saç diplerimde sadece,uçları aksine kupkuru,yaklaşık 2-3 aydık yoğun dökülme oluyor.Fakat egzama ya da kepeklenme yok,yine de bu şampuan gruplarını önerirmisiniz??teşekkür ederim.Sevgiler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.