Saç Diplerinde Kaşıntı Neden Olur İşte Çözümleri

saç derisinde kaşıntı

Saç diplerinde kaşıntı görülmeye başlaması, oldukça can sıkıcı bir durumdur. İlk başta ciddiye alınmasa da saç derisinde kaşıntı çoğalıp yaşam kalitemizi negatif yönde etkileyebilir. Türkiye’de yaşayan insanların %86’sı saçta kaşıntı problemi ile mutlaka yaşantılarının belirli dönemlerinde karşılaşıyorlar. Bu yazımızda saç derisinde oluşan kaşıntının sebeplerini ve kurtulmanın yollarını tüm yönleriyle ele almaya çalışacağız.

Detaylara girmeden direkt olarak saç diplerinde oluşan kaşıntıyı gidermeye yarayan şampuanı satın almak isterseniz 0537 382 70 22 numaralı dermatoloji uzmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Saç diplerinde kaşıntı neden olur ?

Kafa derisinde görülen kaşıntının bir çok sebebi olabilir. Bunlardan en sık görüleni, mantar enfeksiyonu, seboreik dermatit ve yağlı saç egzaması, alerjik reaksiyonlardır. Saç derimizde bir çok yararlı mantar bulunmaktadır. Bu mantarların zamanla kontrolsüz bir şekilde çoğalması neticesinde kaşıntı, kepeklenme, egzama gibi sonuçlar ile karşılaşabiliriz. Saçta kaşıntısı nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

saç diplerinde kaşıntı neden olur
 • Seboreik dermatit (yağlı saç egzaması),
 • Besin alerjisi,
 • Sıcak su kullanımı,
 • Yanlış kozmetik ürün tercihi,
 • Saç kıran,
 • Kontakt dermatit,
 • Yanlış saç bakım uygulamaları,
 • Atopik dermatit,
 • Hormonel değişimler,
 • Mantar enfeksiyonu,
 • Saç biti,
 • Saçı yeteri kadar temiz tutmama,
 • Kepeklenme,
 • Kurdeşen,
 • Uyuz,
 • Kafa derisi sedef hastalığı,
 • Stres,
 • Mevsimsel değişiklikler.

Saçta kesilmeyen kaşıntılar başladıysa yukarıda saymış olduğumuz sebeplerden herhangi birisine maruz kalmış olabilirsiniz. Doğru ürün tercihi sayesinde bahsetmiş olduğumuz sebepleri yok ederek kafa derisi kaşıntısından kurtulabilirsiniz. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde 1 hafta içerisinde saç derisindeki kaşıntıdan tamamen kurtulmanın yöntemlerini de açıklayacağız. Lütfen okumaya devam ediniz.

Saç kaşıntısı tedavi edilmezse ne olur ?

1 haftadan fazla süren saç derisi kaşıntısı için mutlaka önlem alınmalıdır. Tedavi edilmemesi durumunda geri dönüşü olmayan sonuçlar ile karşılaşmak mümkündür. Saçtaki kaşıntının 1 haftadan fazla devam edip tedavi edilmemesi neticesinde kaşılaşılabilecek sonuçlar şu şekildedir:

 • Kökleri ile birlikte saçlarda dökülme,
 • Kafa derisinin tahriş olması,
 • İltihaplanmalar,
 • Saç derisinde kalın ve yağlı lekeler,
 • Kepeklenmeler,
 • Aşırı yağlanma.

Doğabilecek sonuçlar incelendiğinde özellikle kökleri ile birlikte saç dökülmesinin meydana gelmesi kelliğe neden olabilmektedir. Bundan dolayı saç kaşıntısı ve dökülme birbiri ile doğrudan bağlantılı şeylerdir. Hızlı bir şekilde doğru tedavi uygulanarak bir çok rahatsızlığın belirtisi olan saç diplerinde görülen kaşıntı çözüme kavuşturulmalıdır.

Saç Diplerinde Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir

Saçta görülen kaşıntının ana nedeni saçımızın içerisinde faydalı olan ve 28 günde bir defa saç derimizi yenilemeye yarayan mantarların hızlı ve kontrolsüz şekilde çoğalarak seboreik dermatit hastalığına sebep olmasıdır. Stres, kaygı, yorgunluk, uykusuzluk, yeteri kadar temizliğe dikkat edilmemesi neticesinde çoğalan malassezia mantarlarlarını kontrol altına alarak tedaviye başlanabilir.

saçta kaşıntı nasıl geçer

Malassezia mantarının normal üreme seyrine döndürülüp, kontrolsüz bir şekilde çoğalması azaltıldığı zaman kafa derisindeki kaşıntı duracak, kızarıklıklar gidecek, varsa kabuklanma ve kepeklenme de yok olacaktır. Sağlıklı bir deriye sahip olan saçlarımızın da dökülmesi hızlı bir şekilde yavaşlayacak ve normal seyrine dönecektir.

Peki aslında faydalı olan ve kontrolsüz çoğalması ise yaşam kalitemizi direkt olarak etkileyen malassezia mantarını kontrol altında tutmak için neler yapılabilir şimdi bunları inceleyelim.

Halk arasında dolaşan şehir efsanelerinden medet ummanızı beklemiyoruz. Kısa vadede netice alınsa bile bu uygulamalar saç derinize geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. Bundan dolayı bilimin ışığında geliştirilmiş medikal ürünleri tercih etmenizi ve uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Bundan dolayı da 1 haftada saçtaki kaşıntıdan tamamen kurtulabileceğiniz medikal şampuanları tavsiye edebiliriz.

Kaşıntılı saç derisi için şampuan önerileri

Piyasada kaşıntılı saç derisi için bir çok şampuan bulunmaktadır. Bizim önerimiz, Akdeniz Üniversitesi‘nde formülü geliştirilmiş olan QL Egzama ve Kepek Karşıtı Şampuan’dır.

QL Egzama ve Kepek Karşıtı Şampuan içerisinde climbazol ve defne yaprağı etken maddeleri bulunmaktadır. Climbazol saç derisinde bulunan malassezia mantarlarının agresif çoğalmasını ilk kullanımdan itibaren kontrol altına almakta ve kontrolsüz çoğalmasını hızla engellemektedir. Defne yaprağı da kaşıntıların ilk kullanımdan itibaren önüne geçmektedir.

kaşıntılı saç derisi için şampuan önerisi

Kaşıntılı saç derisi için önermiş olduğumuz şampuan, sadece saçtaki kaşıntının önüne geçmekle kalmıyor, içerisinde bulunan 27 farklı içerik ile de saç dökülmesini engelliyor, saçların sağlıklı ve hızlı uzamasını da sağlıyor.

Bugüne kadar saç derisinde kaşıntı için tavsiye edilen şampuanlarının bir çoğunun içerisinde kortizon bulunmaktaydı. Oldukça zararlı olan bu etken maddeyi içeren ürünlerin 1 haftadan fazla kullanılması ciddi sağlık sorunlarına sebep verdiğinden dolayı 1 haftadan fazla kullanılması tavsiye edilmiyordu. Bizim tavsiye etmiş olduğumuz şampuan içerisinde klinik çalışmalar neticesinde zararının olmadığı kanıtlanmış olan climbazol etken maddesi bulunmakta olup, 1 hafta ile sınırlandırılmayan bir kullanım süresi mevcuttur. Günlük kullanım için de uygun olup, ömür boyu vazgeçemediğiniz bir şampuan haline de gelebilir.

Tavsiye etmiş olduğumuz kaşıntılı saç derisi şampuan hakkında daha fazla detaya ulaşmak için Egzama Şampuanı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

33 yorum

 1. Uzun süredir kaşıntılı saç derisi için şampuan önerilerine bakarken QL egzama şampuanı ile karşılaştım. Daha önce başka hiçbir şampuan denemedim. İlk olarak bu ürüne rast geldim ve Akdeniz Üniversitesi’nde geliştirildiği için güvenerek satın alıp kullandım. Gerçekten çok güzel bir ürün. İlk kullanımdan itibaren saç derimde var olan kaşıntı tamamen geçti. Teşekkür ederim.

 2. Saç diplerinde gerçekten beni aşırı rahatsız eden bir kaşıntım var. Özellikle iş kaynaklı görüşmelerde strese girdiğimde fazlasıyla beni rahatsız ediyor. Kendimi uyuz gibi hissetmeye başladım. Whatsapp üzerinden şampuanınızı sipariş verdim inşAllah fayda görürürm.

 3. Merhaha benim 30 yıldır saçımda yaglı egzamam var gitmedigim dermotolgcu kalmadı kullanmadıgim ilaclar şampuanlar kalmadı yani bu şampuan iyi diyorsunuz yani gercekten iyi geliyormu acam benim çok umudu kalmadı ama yinedi bir umut denemek istiyorum

  • Saime Hanım, climbazol henüz egzamayı oluşturan mantarlar tarafından tanınmayan ve bağışıklık geliştirilememiş etken maddedir. Bundan dolayı özellikle saç egzamansında oldukça iyi geri dönüşler alıyoruz.

 4. Merhaba benimde saç derdimde yıllardır bitiremediğim kaşıntı var çözüm bulamadım ve saçlarımı kaybediyorum saç derdimde görünen sorunda yok stresten oldu sanırım şampuanınız iyi gelirmi teşekkür ederim

  • Merhabalar Ahmet Bey, öncelikle geçmiş olsun. Ürünümüz zengin içeriği ile saçınızdaki kaşıntının kısa sürede bertarafı için yardımcı olacaktır. Ayrıca saç dökülmesini engellemeye yönelik bir çok içeriğimiz mevcuttur. Zaten kaşıntı durduğu zaman saç dipleriniz güçlenecektir. Dökülmeleriniz fazla ise QL Vitamin Complex saç vitamini tabletini de tavsiye ederim.

 5. Saçımda aşırı şekilde kaşıntı var ne kulandıysam geçmedi. Gerçekten iyi geliyor mu? Topluluk alanda bile istemsizce saç diplerimi kaşımak için elim gidiyor. Çok muzdarip bir durumdayım acaba gerçekten etkisi var mı?

  • Ürünümüz saç diplerinde oluşan kaşıntıyı giderme konusunda etkilidir Belgin Hanım. Saçınızdaki zararlı mantar ve bakterileri bertaraf ederek saç derinizin rahatlamasında fayda sağlayacaktır.

 6. Merhaba,
  Benim saçlarım ince telli ve yağlı.Uzun süredir saç diplerim kaşınıyor. Elime kabuksu şeyler geliyor. Denemediğim şampuan ve sabun kalmadı.Aynı zamanda keşkede var.yardımcı olmanızı rica ediyorum.
  Teşekkürler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.